Organizacja transportu towarów z Chin – o czym należy pamiętać?

2022-08-18 09:17:54

Polscy przedsiębiorcy chętnie decydują się na import towarów z Chin. Nic dziwnego, Państwo Środka notuje najszybszy rozwój gospodarczy na tle wszystkich państw na świecie. Chińskie fabryki mają bardzo zróżnicowane oferty. Znajdziesz tu towary z każdej kategorii i każdej półki cenowej. Jeśli zdecydujesz się na sprowadzenie towarów z Państwa Środka, musisz zadbać również o ich bezpieczny transport. Jak powinna przebiegać organizacja transportu z Chin? Odpowiadamy!

Transport towarów z Chin – jaki środek transportu będzie najlepszy?

Towary z Chin mogą być transportowane na trzy różne sposoby: statkiem, pociągiem lub samolotem. Najtańszy jest zdecydowanie transport morski i to jest największa zaleta tej metody transportu. Ma ona niestety również pewną wadę, a mianowicie czas dostawy towarów, który wynosi od 3 do nawet 8 tygodni. Jeśli jednak w przypadku importu towarów z Chin czas nie jest dla Ciebie priorytetem, transport statkiem będzie świetnym wyborem ze względu na naprawdę bardzo dużą ładowność.

 

Natomiast transport lotniczy to najdroższa, a zarazem najszybsza metoda przesyłu towarów. Wybierany jest przy zamówieniach mniejszych ilości produktów, a także produktów z krótkim terminem ważności, produktów luksusowych oraz leków i farmaceutyków. Musisz jednak pamiętać, że do transportu lotniczego nie zostaną dopuszczone towary niebezpieczne, takie jak materiały wybuchowe, materiały łatwopalne czy groźne substancje chemiczne.

 

Z kolei transport kolejowy z roku na rok zdobywa coraz większą popularnością. Jest on ciekawym kompromisem między transportem morskim i lotniczym. Wysyłka towarów pociągiem jest bowiem znacznie tańsza od wysyłki samolotem, zaś sam transport trwa niecałe dwa tygodnie, stąd też jest znacznie krótszy w porównaniu do transportu statkiem.

Dokumenty niezbędne przy transporcie towarów z Chin

Transport towarów, bez względu na to, czy sprowadzasz ubrania, elektronikę, maszyny czy gotowe pomniki granitowe z Chin, wymaga zdobycia odpowiednich dokumentów. Bez ich posiadania niemożliwe będzie bowiem ich przetransportowanie do Polski. O jakich dokumentach mowa? Otóż jest to przede wszystkim:

 

 - faktura handlowa,

 - faktura proforma,

 - list przewozowy,

 - lotniczy list przewozowy,

 - konosament,

 - świadectwo pochodzenia,

 - pozwolenie CITES,

 - deklaracja importu/eksportu,

 - certyfikat CE,

 - dokument SAD,

 - certyfikat fumigacji.

 

Ponadto – przed podjęciem decyzji o imporcie konkretnych towarów – koniecznie upewnić się, jakie są aktualnie obowiązujące stawki celne na sprowadzane przez Ciebie produkty, by sprawdzić, czy będzie to dla Ciebie opłacalne. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w systemie ISZTAR, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce.


Artykuły