Import maszyn z Chin – co to jest FOB?
2022-09-16 13:06:03
Incoterms to zbiór reguł określających warunki wymiany handlowej między sprzedawcą a kupującym w handlu międzynarodowym. Określają m.in. podział kosztów transportu, a także moment przekazania odpowiedzialności za towar i przejęcia ryzyka związanego z jego utratą lub uszkodzeniem. Jedną z takich reguł jest FOB, która najczęściej stosowana jest w transporcie morskim, np. wtedy gdy importujemy maszyny z Chin. Czym się charakteryzuje? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
FOB – co to znaczy?
FOB (ang. Free on Board) to reguła Incoterms 2020, w ramach której sprzedający dostarcza towary do kupującego na pokład statku wyznaczonego przez kupującego w oznaczonym porcie załadunku albo gdy spowoduje dostęp towarów. Ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów przechodzi ze sprzedającego na kupującego, gdy towary zostaną dostarczone na pokład statku. Od tego momentu kupujący ponosi wszelkie koszty związane z towarem. W przypadku reguły FOB za moment dostawy uznaje się moment, w którym towary zostają załadowane na pokład statku wyznaczony przez kupującego.
Import na warunkach FOB Incoterms 2020
FOB to zdecydowanie najczęściej wybierana w przypadku transportu z Chin do Polski reguła Incoterms 2020. Ma ona zastosowanie dla transportu morskiego, a także wodnego śródlądowego, podobnie jak: FAS, CFR oraz CIF. Z kolei pozostałe reguły, czyli EXW, FCA, CPT, CIP, DAP, DPU, jak również DDP uznawane są za reguły powszechne, czyli dostępne dla wszystkich środków oraz gałęzi transportu.
Co ważne, to kupujący, który przejmuje ryzyko w momencie dostarczenia towarów na pokład statku, ponosi odtąd wszelkie koszty z nimi związane, a także przeprowadza odprawę celną towarów importowanych z Chin krok po kroku.
Formuła handlowa FOB – jakie sią obowiązku sprzedającego i kupującego?
Do obowiązków sprzedającego należy przede wszystkim przeprowadzenie odprawy celnej eksportowej, a także dostarczenie towarów na pokład statku wskazany przez kupującego w określonym porcie wysyłki lub nadzór nad towarami w ten sposób dostarczonymi. To również on ponosi wszelkie koszty oraz ryzyko związane z towarami do momentu, w którym zostaną one załadowane na pokład statku.
Z kolei do obowiązków kupującego należy wybór jednostki pływającej, a także opłacenie przesyłki morskiej oraz ubezpieczenia. Ponadto odpowiada on za opłaty oraz ryzyko strat, jak również szkód, którym mogą ulec towary od momentu ich dostarczenia. Dodatkowo kupujący dopełnia wszelkie formalności po dotarciu towarów do miejsca docelowego.
Aktualności
2022-09-16 13:06:03
Incoterms to zbiór reguł określających warunki wymiany handlowej między sprzedawcą a kupującym w handlu międzynarodowym. Określają m.in. podział kosztów transportu, a także moment przekazania odpowiedzialności za towar i przejęcia ryzyka zw...
Więcej2022-08-18 09:17:54
Polscy przedsiębiorcy chętnie decydują się na import towarów z Chin. Nic dziwnego, Państwo Środka notuje najszybszy rozwój gospodarczy na tle wszystkich państw na świecie. Chińskie fabryki mają bardzo zróżnicowane oferty. Znajdziesz tu towa...
Więcej