newsletter na 9.11.2015

Jak Europa nie walczy z oszustami podatkowymi
Wbrew deklaracjom Unii Europejskiej jej działania w zwalczaniu unikania opodatkowania są chaotyczne, nieskuteczne i utrwalają wadliwy system – takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez kilkanaście europejskich organizacji pozarządowych.

Długa kolejka do gminnych czynszówek
Gminy będą mogły sięgać po wyższą niż do tej pory dotację na budowę czynszówek, których dotkliwie brakuje w wielu miastach.

Likwidacja działalności lub jej kontynuacja w innej formie
Podatnik, który likwiduje działalność, musi pamiętać o licznych obowiązkach, jakie przewiduje ustawa o VAT. To nie tylko spis z natury, ale również wyrejestrowanie kasy, gdy ją użytkował, zgłoszenie do urzędu likwidacji. Problemem jest również korekta rozliczeń VAT po likwidacji działalności. W aktualnym orzecznictwie sądy przyznają prawo do bieżącej korekty i składania deklaracji mimo likwidacji działalności.

Podsumowanie projektu Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Dzięki działającej od 1 lipca 2011 r. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej firmę można założyć online bez wychodzenia z domu i jest to czynność całkowicie wolna od opłat. 5 listopada 2015 r. w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt CEIDG.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w Asia
Trade Know-How, które odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2015 w Expo
Arena Mazury w Ostródzie. Wydarzenie ma na celu przybliżenie Azji jako
potencjalnego partnera gospodarczego oraz nawiązanie bezpośrednich
relacji biznesowych z firmami azjatyckimi.
Więcej informacji o wydarzeniu oraz bilety na stronie www.expobilety.pl/

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w VII
edycji Konferencji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet pn. Po co firmie
nowoczesność? Moja firma w sieci, która odbędzie się w dniu 18
listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Szczegółowe informacje i zapisy: http://viikonferencjaspk.evenea.pl

Pępowina miasta z firmą. Tam nie ma bezrobocia, ludzie mają mieszkania
W pomorskim Bytowie nie straszy bezrobocie, a na mieszkanie może sobie pozwolić każda rodzina, w której pracują oboje małżonkowie. Największym pracodawcą jest producent okien Drutex. Aby skompletować załogę, musi już sięgać po pracowników z Ukrainy.

Spór o ministra finansów. Gospodarka tylko dla poważnych
Polityka gospodarcza może być lepsza lub gorsza, ale powinna być poważna. Poważną politykę gospodarczą muszą robić ludzie poważni, którzy rozumieją, co w gospodarce jest możliwe, a co nie jest. Wiedzą, że jeśli ktoś oczekuje na cud, powinien jechać do Lourdes lub do Częstochowy, a nie zasiadać w fotelu ministra finansów.

Uprzejmie uprzedzam: wpadnie kontrola PIP. Polski absurd
W całej Europie tylko w Polsce inspektor Państwowej Inspekcji Pracy nie może skontrolować z zaskoczenia firmy usługowej. W efekcie branża zatrudniająca aż 10 mln osób jest pod słabszym nadzorem niż o połowę mniej liczny przemysł. A wszystko przez jedną prawniczą interpretację.

Od nowego roku lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia lekarskie
Od stycznia 2016 roku możliwe będzie wystawianie zwolnień lekarskich w formie elektronicznej (e-ZLA). Te automatycznie będą wysyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, skąd trafią na profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych. To oznacza, że pacjenci nie będą musieli dostarczyć pracodawcy tradycyjnego druku. Do końca tego roku pracodawcy zatrudniający powyżej pięciu ubezpieczonych muszą utworzyć taki profil na platformie ZUS.