newsletter na 28.12.

Umowy cywilnoprawne – od 1 stycznia 2016 r.
Wykonywanie pracy nie musi mieć charakteru pracowniczego. Dopuszczalne jest jej świadczenie na podstawie umowy cywilnoprawnej. W takim przypadku najczęściej pracę wykonuje się na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło i kontraktu menedżerskiego. Strony umowy cywilnoprawnej korzystają ze swobody w zakresie kształtowania łączących ich umów.

W co warto zainwestować w 2016 r.
Wobec dużej przeceny na GPW w 2015 roku ceny wielu akcji stały się atrakcyjnie tanie. Wybierając spółki nisko wyceniane i z dobrymi perspektywami na przyszły rok, można liczyć na zwrot z inwestycji powyżej lokaty. W portfelu w 2016 roku przeważać jednak powinny instrumenty bezpieczne, czyli obligacje korporacyjne i struktury z ochroną kapitału.

Od stycznia elektroniczna dokumentacja. Ma ułatwić życie lekarzom i pacjentom
Od 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej. Zdecydowanie przyspieszy to komunikację między przychodnią, ZUS-em a pracodawcą, a z pacjenta zdejmie to konieczność biegania z papierowym drukiem. Powinno to również ułatwić i przyspieszyć samo wystawienie zwolnienia. Elektroniczne zwolnienia będą mogli wystawiać wszyscy lekarze, którzy mają profil na platformie ZUS.

Monitoring analityczny najnowszym rozwiązaniem dla sklepów
Nowym rozwiązaniem wprowadzonym na rynek jest monitoring bezpośrednio powiązany z analityką sklepu. Jest to kolejny krok w lepszym zrozumieniu zachowań klientów i próbie sprostania ich oczekiwaniom.

Z Nowym Rokiem wybierz dobry dom maklerski Dobry dom maklerski to podstawa dla każdego inwestora. To on pośredniczy w naszych transakcjach, pobiera prowizje, doradza itd. Dlatego warto otworzyć z Nowym Rokiem rachunek tam, gdzie są najlepsze warunki. Oferta rynku jest szeroka.

Start-upy naukowe. Największy potencjał wzrostu, ale i ogromne ryzyko
Finansowanie, pomoc we wdrażaniu produktów do biznesu oraz wsparcie merytoryczne – tego oczekują krajowe start-upy, by z powodzeniem funkcjonować i szybciej się rozwijać. Ich projekty badawczo-rozwojowe, choć mają większy potencjał, są też bardziej kapitałochłonne i obarczone większym ryzykiem. Tego typu projekty między innymi wspiera fundusz Infini w ramach programu BRIdge Alfa realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Gospodarka w 2016 roku. Niskie ceny paliw, wyższe zarobki, ale mniej pieniędzy z UE
Z prognoz analityków zebranych przez dziennik „Rzeczpospolita” wynika, że polska gospodarka może w 2016 roku osiągnąć wzrost sięgający 3,5 proc. Eksperci nie spodziewają się nagłego podwyższenia cen surowców w tym ropy naftowej.

Upadłość konsumencka zyskuje popularność. Lawinowy wzrost
Lawinowo rośnie liczba upadłości konsumenckich. Tylko w tym roku sądy orzekły ponad 1800 prywatnych bankructw. To 30-krotnie więcej, niż w poprzednich pięciu latach. Najczęściej powodem kłopotów finansowych jest utrata pracy albo obniżenie osiąganych dochodów.

Tablet fiskalny ułatwi życie firmom? Funkcje drukarki fiskalnej, czytnika kart i skanera w jednym
Spółka Innova pracuje nad tabletem fiskalnym, czyli innowacyjnym urządzeniem, który ułatwi proces sprzedaży. Tablet łączyć będzie cechy tradycyjnego urządzenia mobilnego oraz innych certyfikowanych sprzętów, m.in. drukarki fiskalnej. Użytkownik będzie mógł dzięki niemu przyjmować płatności kartą i zarządzać centrum logistycznym. Budżet projektu to ponad 4 mln zł. Produkt trafi do sprzedaży w połowie 2016 roku.