newsletter na 21.12.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w imieniu Wydziału Promocji
Handlu i Inwestycji przy Konsulacie Generalnym RP w Kolonii zaprasza firmy
z branży spożywczej do skorzystania z oferty bezpłatnej promocji swoich
produktów na polskim stoisku narodowym podczas Międzynarodowych Targów
Słodyczy i Przekąsek ISM, które odbędą się w dniach 31 stycznia – 3
lutego 2016 r. w Kolonii w Niemczech.
http://www.een.org.pl/index.php/Europa/articles/miedzynarodowe-targi-slodyczy-i-przekasek-ism-31-s tycznia-3-lutego-2016-r-kolonia-niemcy.html

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza konkurs o udzielenie
wsparcia na wdrożenie CSR. Celem konkursu jest udzielenie pomocy
finansowej w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego na realizację
projektów polegających na wdrożeniu rozwiązań z zakresu społecznej
odpowiedzialności biznesu. Przez społeczną odpowiedzialność biznesu
rozumie się podejmowanie przez przedsiębiorcę rozwiązań, bezpośrednio
związanych z prowadzoną przez niego działalnością, uwzględniających
aspekty społeczne i środowiskowe.
Więcej na stronie https://csr.parp.gov.pl/index/index/2268.

Polacy drukują w 3D. I robią na tym niezły biznes
Rynek druku 3D wart jest miliardy dolarów i co roku rośnie co najmniej o kilkadziesiąt procent. Na udział w tym torcie liczą również polskie firmy, nie tylko w niskobudżetowym segmencie konsumenckim, ale też w rozwiązaniach dla przemysłu.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do dwóch lat. Zawieszenie działalności gospodarczej ma wpływ na inne prawa i obowiązki podatnika, takie jak możliwość uzyskiwania przychodów, rozliczanie podatków, składanie deklaracji podatkowych czy prowadzenie amortyzacji środków trwałych.

Przedszkole przy biurze – oszczędności w podatkach
Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorca rozliczy w kosztach działalności budowę i część wydatków na prowadzenie przedszkola czy klubu malucha, który udostępni dzieciom swoich pracowników. Mało tego, będzie mógł też „wrzucić” w koszty część dofinansowania, wypłacanego pracownikom-rodzicom a przeznaczonego na zorganizowaną przez nich we własnym zakresie opiekę nad ich pociechami.

Co z podatkiem przy sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy
Po likwidacji działalności majątek firmowy staje się majątkiem prywatnym. Mimo tego, jeśli nadarzy się okazja jego sprzedaży, powstanie opodatkowany dochód z działalności. PIT-u nie zapłacimy dopiero wtedy, gdy od momentu likwidacji upłynie 6 lat.

Jak obniżyć podatek za 2015 rok
Grudzień to ostatni moment na obniżenie podatku dochodowego w rozliczeniu za kończący się 2015 r. Jeśli chcemy w kwietniu w zeznaniu podatkowym wpisać ulgi, to do końca tego roku musimy wyrobić się z przekazaniem darowizn, inwestycją w nowinki technologiczne, wizytą w stacji krwiodawstwa czy wykupem dostępu do internetu.

Świąteczne prezenty od pracodawcy mogą zostać zwolnione z podatku PIT
Prezent świąteczny od pracodawcy jest traktowany jako przychód i pracownik musi od niego zapłacić podatek. Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy wartość prezentu nie przekracza 380 zł (w skali roku), a jego zakup był sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Można to zwolnienie zastosować np. do gotówki czy karty przedpłaconej. Zwolnieniu z podatku nie będzie jednak podlegał kupon podarunkowy.

Jak motywować do działania pracowników
Uznanie dokonań pracowników i premie finansowe – to najważniejsze narzędzia motywacyjne w rękach każdego pracodawcy. Zaangażowanie w wykonywanie obowiązków mogą podtrzymywać także sami pracownicy, tworząc dobrą atmosferę w zespole. Jej podstawą powinno być docenianie i chwalenie osiągnięć współpracowników oraz gotowość do pomocy.

Słabe perspektywy dla polskiego sektora finansowego. Nie ma co liczyć na ratunek inwestorów zagranicznych
To nie jest dobry czas dla polskiego sektora finansowego – ocenia Kamil Stolarski z Haitong Banku. Ryzyko polityczne, projekt ustawy o podatku bankowym i wymiana kluczowych menadżerów nie służą ich dobrej wycenie na giełdzie. Pomóc mogliby zagraniczni inwestorzy, ale ci raczej na polską giełdę szybko nie wrócą.

Jak wprowadzić podatkowe oszczędności na koniec roku – leasing i sponsoring
Wielu przedsiębiorców liczy na to, że zamknięcie roku większymi firmowymi zakupami pozwoli im zaoszczędzić na podatku dochodowym za 2015 r. Z jednej strony wygląda to jak szukanie oszczędności na siłę, z drugiej jednak faktycznie obniża podatek. W grę wchodzi m.in. podpisanie umowy leasingu lub sponsoringu.