newsletter na 2.11.2015

Jak sfinansować samochód firmowy?
Jeśli nie gotówka czy kredyt, to może leasing albo wynajem długoterminowy? By mieć samochód w firmie, nie trzeba go kupować na własność.

Końca rekordów sprzedaży mieszkań nie widać
Liderem na rynku deweloperskim wciąż jest spółka Robyg, która w okresie trzech kwartałów znalazła chętnych na 1769 mieszkań. Na pozycję wicelidera wrócił Dom Development, który zepchnął na trzecie miejsce Budimex Nieruchomości.

Remanent w PKPiR
Jednym z podstawowych obowiązków podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR) jest sporządzanie co najmniej raz w roku spisu z natury, potocznie zwanego remanentem. Spis ten jest bardzo istotny, gdyż uwzględnia się go przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej.

Awans Polski w rankingu Doing Business 2016
W najnowszym zestawieniu rankingu Doing Business, badającego łatwość prowadzenia działalności gospodarczej w 189 krajach świata Polska zajęła 25 miejsce. W odniesieniu do zeszłorocznego zestawienia jest to awans o 3 pozycje. Sześć lat temu Polska zajmowała 76 miejsce.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku mocno uderzy w budżet
Kwota wolna od podatku najpewniej będzie musiała wzrosnąć po uznaniu w środę przez Trybunał Konstytucyjny, że jest za niska i że narusza to konstytucję. Czy to oznacza, że wzrosną inne podatki?

Absurd w przepisach. Masz działalność gospodarczą? To nie masz stażu pracy
Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają szans na pracę w urzędach samorządowych, bo nie mogą wykazać stażu pracy. Rzecznik praw obywatelskich krytykuje kontrowersyjne zapisy i zastanawia się nad ich skierowaniem do Trybunału Konstytucyjnego.

ZUS musi dorobić. Przedsiębiorcy płacą za działalność urzędów
Ministerstwo finansów zawyża koszty dostępu do bazy danych ZUS. Zapłacą firmy, które chcą ściągnąć długi od swoich nieuczciwych kontrahentów.

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności może skutkować podatkiem
Często po całkowitym zamortyzowaniu samochodu przedsiębiorca decyduje się przekazać go na potrzeby osobiste, a to oznacza, że musi wycofać taki pojazd ze swojej działalności. Taka decyzja nie wywołuje żadnych skutków w PIT-cie. Inaczej może być natomiast w przypadku późniejszej sprzedaży wycofanego pojazdu.

Tylko 5 proc. pracowników wykonuje pracę z domu. Pracodawcy ostrożnie podchodzą do telepracy
Telepraca w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. W ubiegłym roku w ten sposób pracowało 4,6 proc. ogółu zatrudnionych. Zaawansowana technologia sprawia, że telepraca może być przyszłością. Pracodawcy jednak ostrożnie podchodzą do tej formy zatrudnienia, przede wszystkim ze względu na szereg formalnych warunków do spełnienia.