newsletter na 16.11.2015

Miliony czekają w zarządach. Zmiany w spółkach po wyborach
Wkrótce nowy rząd PiS może rozkręcić karuzelę zmian kadrowych w największych spółkach skarbu państwa, w których zarządach zarabia się miliony złotych rocznie.

Polskie uczelnie wydają na badania i rozwój 4,7 mld zł. „Lider pod względem zgłaszania patentów”
Połowa zgłoszeń wynalazków do Urzędu Patentowego RP pochodzi z polskich uczelni. Coraz większa innowacyjność szkół wyższych to efekt rosnących nakładów na działalność badawczo-rozwojową. W ubiegłym roku przekroczyły one 4,7 mld zł, a rok wcześniej wyniosły 4,2 mld zł – wynika z danych GUS.

LeasingTeam: Praca tymczasowa atrakcyjna dla pracodawców
Dzięki pracownikom tymczasowym firmy mogą obniżyć koszty i zwiększyć elastyczność. To rozwiązanie sprawdza się także w okresach zwiększonego zapotrzebowania na pracowników. Związane z pracą tymczasową korzyści mogą być jednak mniejsze, niż zakładała firma, jeśli rozwiązanie to nie będzie w odpowiedni sposób wdrażano. Błędy, jakie towarzyszą pracy tymczasowej, to najczęściej wybór nieodpowiedniego partnera czy niewłaściwe zarządzanie relacjami.

Ministerstwo Gospodarki wspólnie z Konfederacją Lewiatan, Polskim
Związkiem Pracodawców Budownictwa, Centrum PPP i Business Advisory Board
Europejskiej Komisji Gospodarczej zaprasza do udziału w warsztatach PPP
poświęconych praktycznym zagadnieniom partnerstwa publiczno-prywatnego
(PPP).
Warsztaty prowadzone będą w dwóch panelach tematycznych:
1. Panel I : Jak dobrze przygotować odpowiedź na ogłoszenie o
zamówieniu dotyczące realizacji inwestycji w formule PPP?
2. Panel II: PPP Project Pipeline – czy to warunek niezbędny ożywienia
rynku PPP w Polsce?
Termin : 1 grudnia 2015 r.
Więcej szczegółów pod adresem: http://www.mg.gov.pl/node/25480

Gospodarka nie pęka
Prezydent Duda desygnował Beatę Szydło na premiera w dniu, w którym GUS opublikował dane o stanie gospodarki. To swego rodzaju raport zamknięcia i otwarcia.

Artyści ze smykałką biznesową. Jak powstał duży deweloper?
Prawie 30 lat temu małżeństwo architektów z Wrocławia założyło studio projektowe. Teraz ich firma Archicom jest jednym z największych deweloperów w mieście, który wkrótce zadebiutuje na GPW.

Wyzysk na państwowe zlecenie. Instytucje publiczne zatrudniają na śmieciówkach
Nie tylko prywatne firmy oszczędzają jak mogą kosztem ochroniarzy, sprzątaczek i nisko wykwalifikowanych pracowników. Tak samo chętnie robią to instytucje publiczne, które zlecają prace tym firmom, które godzą się na najniższe na rynku stawki, wyzyskują pracowników i zatrudniają ich na umowach śmieciowych.

Kwota wolna od podatku będzie powiązana z minimum egzystencji
Zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny brak waloryzacji kwoty zmniejszającej podatek oznacza, że w przyszłości będzie ona rosnąć, co oznacza mniejszy podatek przynajmniej dla części społeczeństwa. Może to zmniejszyć wpływy do budżetu państwa i kas samorządów. Zdaniem ekspertów kwota wolna od podatku powinna rosnąć stopniowo, a powiązanie jej z minimum egzystencji ma być korzystne dla najbiedniejszych.

Bez podatku zwrot wydatków na powrót taksówką ze spotkania biznesowego
Pracownik, który wraca ze spotkania biznesowego taksówką i dostaje zwrot wydatków, nie zapłaci od odzyskanych pieniędzy podatku. Fiskus uznał bowiem, że późny powrót pracownika do domu nie wynika z jego widzimisię, ale jest korzystny dla pracodawcy, a od świadczeń będących w interesie pracodawcy pracownik podatku nie płaci.

Najwięcej start-upów powstaje w dużych ośrodkach miejskich. Warszawa, Kraków i Gdańsk
W Polsce działa ponad 2,4 tys. start-upów, głównie w dużych aglomeracjach. Ich główne źródło kapitału to własne oszczędności. Z tej opcji korzysta aż 60 proc. wszystkich podmiotów – wynika z badania „Polskie startupy. Raport 2015”. Młode innowacyjne firmy charakteryzują się bardzo wysoką dynamiką wzrostu. Średnio co piąta firma w ciągu roku podwaja swoje przychody. Lepiej radzą sobie te start-upy, które sprzedają również na rynkach zagranicznych.

Biznes, który ćwiczy siłę małych firm
Dla coraz większej liczby Polaków zajęcia fitness stają się nieodzowną częścią stylu życia. Ta koniunktura sprzyja otwieraniu coraz bardziej wymyślnych klubów