newsletter na 14.12.2015

Gala Konkursu Polski Produkt Przyszłości to najważniejsza impreza
promocyjna w kalendarzu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Podczas uroczystości zostały ogłoszone wyniki XVIII edycji Konkursu
Polski Produkt Przyszłości, Konkursu organizowanego od szeregu lat przez
Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Szczegółowe informacje o nagrodzonych projektach w XVIII edycji Konkursu
Polski Produkt Przyszłości są dostępne na Portalu Innowacji
www.pi.gov.pl

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza
potencjalnych wnioskodawców poddziałania 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi
IOB dla MŚP” PO IR do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym nt.
zasad ubiegania się i otrzymania wsparcia oraz omówienia zasad
wynikających z dokumentacji konkursowej, mających wpływ na prawidłową
realizację projektu.
Spotkanie odbędzie się 16 grudnia 2015r. w Centrum Bankowo-Finansowym
Nowy Świat, ul. Nowy Świat 6/12, Warszawa.
Szczegółowy program spotkania oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest
pod adresem
http://poir.parp.gov.pl/wez-udzial-w-projektach-szkoleniach-i-konferencjac h/spotkanie-informacyjne-dotyczace-poddzialania-2-3- 1-po-ir-16-12-2015-r-warszawa

Od nowego roku lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia
Od nowego roku lekarze będą mogli wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA). Informacja trafi do ZUS zanim jeszcze pacjent opuści przychodnię, a ten przekaże ją pracodawcy. Będzie to możliwe jednak tylko wtedy, gdy pracodawca będzie miał konto na Platformie Usług Elektronicznych. Płatnicy odprowadzający składki za więcej niż pięć osób muszą je założyć jeszcze przed końcem roku. Elektroniczna informacja o zwolnieniu to ułatwienie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Podatek VAT a sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej
Co zrobić z w pełni lub z prawie w pełni zamortyzowanym samochodem? Przedsiębiorcy często wypisują go z ewidencji środków trwałych, ale nadal używają go w działalności w charakterze auta „prywatnego”, przez co rozliczają w jej kosztach wydatki z nim związane oraz odliczają od nich „połowę” VAT-u. Nierzadko po wycofaniu auta z ewidencji dochodzi do jego sprzedaży. W którym momencie trzeba będzie zapłacić VAT?

Czy wydatki na studia można odliczyć od podatku
Dwie interpretacje podatkowe, wydane przez tę samą izbę skarbową w bardzo podobnych sprawach, dotyczących możliwości zaliczenia do kosztów działalności gospodarczej wydatków na studia. I dwie odmienne odpowiedzi – pozytywna i negatywna. Najwyraźniej fiskus nie uważa, aby przedsiębiorca mógł się nauczyć czegoś wartościowego na zarządzaniu.

Właściciele małych firm pracują znacznie dłużej niż pracownicy etatowi. Dzięki ich nadgodzinom światowa gospodarka zyskuje ponad 8 bln dol.
Gdyby mali i średni przedsiębiorcy kończyli dzień pracy po ośmiu godzinach, toby globalna gospodarka była uboższa o 8,3 bln dol. – wynika z badania firmy Sage. Blisko połowa właścicieli firm pracuje dłużej niż 40 godzin tygodniowo. Sami przyznają, że cierpi na tym ich życie rodzinne, mimo to uważają, że warto. Główną motywacją nie są dla nich pieniądze, lecz poczucie zamiłowania do swojej pracy.

Nietypowe pomysły na biznes, czyli jak zarabiać na czworonogach
Z roku na rok Polacy coraz więcej wydają na swoich czworonożnych pupili. To dobrze, bo wydatki na psa czy kota rosną, gdy sytuacja gospodarcza jest dobra. Kiedy dochody rosną, ludzie więcej wydają zwierzęta.

Przyjrzeli się małym, rodzinnym firmom. Oto ich sposób na biznes
Małe i średnie spółki rodzinne kierowane są w Polsce w sposób nienowoczesny, boją się nowych rynków zbytu, ale „czasem zaskakują” – takie są wyniki badania firmy Blackpartners, które publikuje „Puls Biznesu”.

Ranking pożyczek pozabankowych. Grudzień 2015
Po darmową pierwszą pożyczkę możemy się zwrócić do jednej z 25 firm. Maksymalnie możemy pożyczyć nawet 1700 złotych, a najdłuższy okres, w jakim możemy korzystać z nich bez ponoszenia dodatkowych opłat, to 45 dni. Oprócz darmowych szybkich pożyczek sprawdziliśmy również ponad 50 innych ofert i wybraliśmy najtańsze pożyczki na krótki oraz na długi okres.